0
%
Přihlášení
E-mail Heslo

Zemětřesení v Turecku a Sýrii

Jihovýchodní Turecko a severní Sýrii zasáhlo 6. 2. 2023 zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které způsobilo smrt a zranění velkého množství lidí a obrovské materiální škody. Počet obětí neustále roste. Téhož dne navíc v téže oblasti Turecka udeřilo další ničivé zemětřesení…

Organizace Člověk v tísni (ČvT) uvolnila 1 milion korun z Klubu přátel na pomoc postiženým lidem a vyhlásila sbírku SOS zemětřesení Sýrie a Turecko. Na sbírkové konto SOS zemětřesení Sýrie a Turecko č. ú. 51945194/0300 můžete přispět přes darovací formulář Člověka v tísni.

Na místě působí tým ČT, který v součinnosti s místními úřady vyhodnocuje situaci a je připraven okamžitě začít poskytovat nezbytnou humanitární pomoc. „V oblasti zasažené ničivým zemětřesením pracuje Člověk v tísni již mnoho let, máme na místě zkušené humanitární teamy a stovky kolegyň a kolegů, kteří jsou okamžitě schopni začít pomáhat. Bude potřeba základní humanitární pomoc: Řešení dočasného přístřeší a později samozřejmě obnova. Dle zpráv z médií i z místa je rozsah škod obrovský a počet obětí bude stoupat. Zvlášť ve válkou sužované Sýrii se situace rychle může stát opravdu kritickou,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Také Charita Česká republika je připravena bezprostředně pomoci. Z krizového fondu uvolnila částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením. Číslo účtu 55660022/0800, V.S. 118. Na místě již přímo pomáhá Charita Turecko.

„Otřesy byly cítit až v Libanonu a na Kypru a zanechaly za sebou přes tisíc mrtvých a tisíce zraněných. Tato čísla ale bohužel nejsou konečná. Záchranáři teprve odkrývají sutiny domů, které se v důsledku zemětřesení zřítily. Americká geologická společnost odhaduje, že obětí může být až 10 000. (…) Situaci v zasažené oblasti komplikuje tuhý mráz a husté sněžení a déšť. To stěžuje nejen práci záchranářů, ale také podmínky těch, kteří během zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Ti se choulí venku na mrazu a schovávají se před zimou, kde můžou, například v autech. Zasažení lidé potřebují okamžitou humanitární pomoc,“ lze se mj. dočíst na webu Charity ČR.

 
zdroj: www.adam.cz - Člověk v tísni a Charita Česká republika, foto ct24.ceskatelevize.cz

 

Jiří Gabriel Kalima06.02.2023